Οι κωλοφυλλάδες μούγκα....βλέπεις δεν είναι ΦΕΤΦΑ..Είναι μόνο ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ....Ενόργανη Γυμναστική-Παγκόσμιο-Ο Κοσμίδης στον τελικό με την κορυφαία βαθμολογία

Ενόργανη Γυμναστική-Παγκόσμιο-Ο Κοσμίδης στον τελικό με την κορυφαία βαθμολογία

Με την κορυφαία βαθμολογία προκρίθηκε ο Λευτέρης Κοσμίδης στον τελικό των ασκήσεων εδάφους, στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής που διεξάγεται στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας. Ο 19χρονος πρωταθλητής, ο οποίος είχε συγκεντρώσει 15,466 βαθμούς, ήταν ο καλύτερος όλων στον προκριματικό του αγωνίσματος και θέτει ισχυρή υποψηφιότητα για ένα μετάλλιο στον τελικό, που θα γίνει το Σάββατο (23/10, 14:00 ώρα Ελλάδας).
Την οκτάδα των φιναλίστ των ασκήσεων εδάφους συμπλήρωσαν κατά σειρά οι Αλεξάντερ Σατίλοφ (Ισραήλ, 15,308), Ντάνιελ Πέρβις (Βρετανία, 15,266), Στίβεν Λεζέντρ (ΗΠΑ, 15,233), Έντι Πένεφ (Βουλγαρία, 15,066), Φλάβιους Κότσι (Ρουμανία, 15,000), Τομά Μπουαΐλ (Γαλλία, 14,966) και Κοχέι Ουτσιμούρα (Ιαπωνία, 14,966)..........
Ωστόσο, η Εθνική ανδρών έχασε οριακά την είσοδο στην προνομιούχο 24άδα της ομαδικής κατάταξης, αφού τερμάτισε στην 25η θέση. Η ελληνική ομάδα, που είχε "χτυπηθεί" από ατυχίες και συγκέντρωσε 332,133 βαθμούς στον προκριματικό, δεν θα έχει το δικαίωμα να συμμετάσχει με πλήρη εξαμελή ομάδα στο αντίστοιχο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2011, στο Τόκιο, όπου θα δοθούν τα πρώτα εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Η Εθνική θα μπορέσει να εκπροσωπηθεί στο Τόκιο με συνολικά τρεις αθλητές.